ЗЕЛЕН ФАСУЛ зимно-пролетен вариант
Покриваме дъното на тенджерката с олио и задушаваме ситно нарязаните зелен и стар кромид.
Добавяме и жулиените моркови.Посоляваме със сол и пипер.
Покриваме дъното на тенджерката с олио и задушаваме ситно нарязаните зелен и стар кромид.
Добавяме и жулиените моркови.Посоляваме със сол и пипер.
Бобът се сварява и както знаете по време на този процес, водата му се сменя два пъти.
В голяма купа объркайте всички продукти без 1ч.ч настърган Чедър.Разстелете сместа в тавичка с размери 23x23см (9”x9”).Печете в загрята до 175С (350Ф) градуса фурна 30 минути.
Измийте киноата много добре, за да отмиете от нея сапонините, така тя няма да горчи.Поставете киноата в малка тенджера с две чаени чаши студена вода и мащерката.
Лещата се почиства, измива и се слага да се свари, докато омекне хубаво. Киноата се измива много добре и продължително под течаща вода.
Измитата леща изсипете в тенджера, покрийте я с вода и бъкнете за няколко минути. Излейте водата, налейте нова студена вода и добавете нарязания на ситно морков, лук и целина. Сложете дафиновия лист и 1 равна с.л. сол.
Бобът се накисва във вода за 8-12 часа. Сварява се в малко вода без да му се добавя нищо друго. Зеленчуците се измиват и се нарязват на ситно.
Почистете боба и го накиснете за една нощ. На другия ден, излейте водата, покрийте с нова вода, 2-3 пръста отгоре и варете час, докато поомекне.
Имало едно време.......едни хора в Златна Добруджа, които обработвали плодородните си земи и отглеждали много зърно и боб, които достигали и отсам Балкана и ние, южняците, се радвахме на вкусни и бързо увиращите зрели зърна фасул.
Започваме като сваряваме боба. Аз го правя предната вечер, защото спестява време :) При мен излязоха около шест пълни черпака сварен бял боб.Обелвам и нарязвам чесъна (моят е домашен и е с малки скилидки), както и нарязвам на ситно главата лук.
Макар бобът да е пренесен на Балканите, той много лесно намира мястото си в полуостровните кухни и всяка държава има фасулена рецепта, с която се представя пред света.